Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları Sektörel gelişmeler bütün alanda olduğu gibi yapı alanında da oldukça gelişmiş durumdadır. Yapıların dayanıklı yapılması, hem uzun vadeli kullanımı getirmekte, hem de çok teferruatlı bir sağlamlık sağlamaktadır. Epoksi yalnızca iç ve dış mekânlarda kullanılan bir zemin kaplama değildir. Kullanıldığı bütün alanları dayanıklı hale getiren bir maddedir. İçeriğinde kimyasal reçine bulunmaktadır. Diğer bir özelliği ise suya ve aside karşı çok güçlü bir dirence sahip olmasıdır. Aradan yıllar geçse de özelliğinden hiçbir şey kaybetmez, yapıların iç mekânını koruduğu gibi dış mekânlarda da çok güçlü bir koruma sağlar. Doğal çevre koşullarından kesinlikle etkilenmez. Rüzgâr, ısı değişiklikleri, donma, kirlenmeye hatta bütün bu etkilere karşı dayanıklıdır ve dayanıklılığını arttıran bir maddedir. Aynı zamanda son derece estetik bir görüntü sağlamaktadır. Epoksi yapılarda kullanılan en son teknolojik yapı malzemesidir. Epoksi zemin kullanıldığında sağladığı estetik görüntü, dayanıklılığın yanı sıra aynı zamanda dekoratif görüntü olarak da kullanılmaktadır. Yani çok kombine bir kullanım alanı vardır. Bunun yanı sıra Epoksi zemin kaplama fiyatları, Antibakteriyel oluşundan dolayı son derece sağlıklıdır. Kendi içinde bir hijyeni bulunmaktadır. Birçok kaplama vardır ancak Epoksi zemin kaplamaya eşdeğer bir kaplama göstermek biraz zordur. Kendine özgü, oldukça dayanıklıdır. Rahatlıkla temizlenebilir. Zaten hijyenik özelliğinden dolayı çok ayrıntılı temizlik yapılmasına da gerek yoktur. Dayanıklılığı asite karşı olduğu gibi alkali metallere karşı da dirençlidir. Deformasyona kolay kolay uğramaz. Kullanıldığı andan itibaren görüntüsünü ve özelliklerini kaybetmez, hatta yıllar geçtikçe daha fazla sağlam ve direnci artan bir maddedir. Yani neredeyse tek kullanımlık, bir kerelik yapılması gereken ve ömür boyu kullanılabilen bir kaplamadır. Kısaca Epoksi tek bir maddeden ziyade dayanıklı birçok maddenin bir araya gelerek çok daha dayanıklı bir kimyasal boya oluşturmasıdır.

blank

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Epoksi zemin kaplama uygulanacağı yerin şeklini alan bir kaplama olduğu için öncelikle kullanılacak zeminin doğru hazırlanması gerekmektedir. Bir beton üzerine uygulanacaksa o bölgenin düzgün ve düzeltilmiş olması gerekmektedir. Yüzey ne kadar düz ve pürüzsüz olursa uygulanacak olan alanda Epoksi tam olarak zeminle bütünleşme sağlar. Şayet bir beton yüzey üzerinde Epoksi kullanılacaksa beton yüzeyin Epoksi uygulamasına hazırlanmış olması gerekmektedir. Oranın nem oranının doğru ayarlanması ve Epoksi uygulaması öncesi bir astar kullanılması gerekmektedir. Uygulanacak beton yüzeyin üzerine özel fırça ve rulolarla uygulanmalıdır. Reçine kaplamalarda da yine aynı şekilde rulo ve kendi özel fırçası kullanılmaktadır. Epoksi zemin kaplama kullanıldıktan ve uygulandıktan sonra yaklaşık bir iki gün kuruması beklenmelidir. Zeminin durumuna bakılarak belki ikinci kez yapılmasına karar verilir. Uygulandığı zemin istenilen biçimi dönüşene kadar takip edilmeli ve gerekirse ikinci kat uygulama kullanılmalıdır. Kurumasının şartları ısı ve hava koşulları, kullanma talimatlarına uygun olarak yapılmalıdır. Katı döşemelerde daha farklı bir uygulama ile yayılmaktadır. Bazı durumlarda mala ile de yayılması sağlanabilir. Güzel bir zemin kaplama maddesi olduğu için bilinen klasik yöntemler değil uygulamanın teknik olarak belirtilen şekilde yapılması gerekmektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları

Epoksi zemin kaplama çok geniş sektöre hitap ettiğinden ve birçok sektörde kullanıldığından uzaktan bir epoksi zemin kaplama m2 fiyatı vermek çok mümkün değildir. Kullanılacağı alana ve ne kadar kullanılacağına göre fiyatları değişmektedir. Bu durumda en sağlıklı fiyat, zemin etüdünün firma tarafından görülerek, ne kadar malzeme kullanılacağı tespit edilir ve epoksi zemin kaplama fiyatları ona göre hesaplanır.

Epoksi Zemin Kaplama Özellikleri

Epoksi zemin kaplama fiyatları özellikleri öncelikle bütün kimyasallara karşı dayanıklı olmasıdır. Dış etkilere karşı sürtünme ve aşınma durumunda son derece dayanıklı zeminler oluşturur. Her türlü dekorasyon, döşeme uygulamalarda farklı renk seçenekleri ile hem dayanıklılık sağlar, hem de dekorasyon sağlamaktadır. Son derece rahat ve kolay temizlenebilir özelliği mikrop barındırmaz. Aynı zamanda hijyenik özelliği, kaymayan mat görüntüsü ile çok geniş bir özellik ağına sahiptir. Yapılacak binanın sağlam bir zemin olması tercih edildiğinde, kullanılması gereken tek zemin kaplama Epoksi olmalıdır. Çünkü Epoksi bir kez uygulanır ve yıllarca kullanılır. Hiçbir şekilde deformasyon aşınma oluşmaz. Bu sağlamlığını uzun yıllar koruduğu gibi aynı zamanda dekorasyon ve estetik özelliğini de yıllarca muhafaza eder. Teknolojik gelişmelerin yapı sektörüne kattığı yeni nesil bir zemin kaplama maddesidir. Özellikle inşaat alanında en fazla tercih edilen zemin kaplama maddesi ve uygulamasıdır.

 •  Anti bakteriyeldir.
 • Kaymayan bir zemin ve kolay temizlenme özelliğine sahiptir.
 • Aşınma ve sürtünmelere karşı dayanıklıdır.
 • Kimyasallara karşı dirençlidir.
 • Renk ve desen seçiminde geniş bir yelpazeye sahiptir.
 • Uzun süreli kullanım olanağı sağlar
 • Yapıştırma gücü yüksektir.
 • İzolasyon özelliği taşır.
 • Uygulanması kolaydır
 • Maliyeti düşüktür.
 • Estetik bir görüntüye sahiptir.
 • Uygulama yapılan alanlara hoş bir görünüm kazandırır.
 • Özellikle 3d görünümlü uygulamalar da estetik amaçlı kullanılır.
 • Yalıtkan bir özelliğe sahiptir.
 • Uygulaması kısa sürelidir.

Epoksi Zemin Kaplama Çeşitleri

Oldukça fazla alanda kullanım sağlayan ve uygulaması kolay maliyeti de düşük olan epoksi zemin kaplama fiyatları çeşitlerinin uygulanacak alana göre seçilmesi gerekiyor.

 • Portakal kabuğu desenli epoksi zemin kaplama
 • Epoksi boya
 • Şeffaf epoksi zemin kaplama
 • 3D zemin kaplama (Üç Boyutlu Epoksi Zemin Kaplama)
 • Self-levelling epoksi zemin kaplama
 • Mortar epoksi zemin kaplama
 • Metalik epoksi boya
 • Multilayer epoksi zemin kaplama

 

portakal kabuğu epoksi zemin kaplama
şeffaf epoksi zemin kaplama
mortar zemin kaplama

Epoksinin Kullanıldığı Alanlar

İnşaatların yapımında kullanılan demirlerin yapıştırılması, ahşap kullanıldığı alanlar da ahşabın sağlamlaştırılması, aynı zamanda betonarme binalarda, donatı demirlerinde, filizleme işlerinde, bir yapıda gerekli olan her tür beton, sıva, metal, polyester gibi kullanılacak bütün malzemelerin sağlamlaştırılmasında ve zemininde Epoksi zemin kaplama kullanılmaktadır. Ağır yüklerin yığılma yapılacağı yerlerde, eski binalarda deformasyon durumunda, oluşan hasarlar da, binaların güçlendirilmesi gereken yerinde, uzun yıllar sonra oluşan geçirimsiz hasarlarda, zamanla oluşmuş bina çatlakları ve oyuklarının doldurulmasında Epoksi zemin kaplama kullanılmaktadır.

Epoksi Uygulamasını Kimler Yapmalıdır?

Epoksi zemin kaplama uygulaması son yıllarda yapı alanında ortaya çıkan ve en çok kullanılan yeni nesil bir zemin kaplamadır. Dolayısıyla bu herkes tarafından kullanılabilmesi mümkün değildir. Bu konuda uzman kişiler ve ekipler halinde uygulanması en doğru uygulama şeklidir. Epoksi zemin kaplama yapıldıktan sonra son derece estetik ve parlak bir görüntü oluşturur. Epoksi kaplama yapılmadan önce zeminin bu kaplamaya uygun hale getirilmesi gerekir. Kaplama anında veya kaplamadan hemen sonra herhangi bir asimetrik görüntünün olması durumunda çukur veya yükseklik gibi, bunların hemen müdahale edilerek önlenmesi gerekmektedir. Uygulamanın yapıldığı anda ışığın doğru ayarlanması önemlidir. Epoksi zemin kaplama aynı zamanda dekoratif ve estetik bir görüntü oluşturduğundan bunun da dikkate alınarak uygulanması gerekmektedir. İç mekânların karo, mermer, fayans gibi bölgelere yapılması durumunda o bölgelerle uyum sağlayacak biçimde yapılması gerekmektedir. Zemin hazırlığı son derece önemlidir. Boya yapılmadan önce çok özenilerek bir ön hazırlık yapılması gerekmektedir. Bazı zeminlerin ıslak olması veya dolmuş olması zemin kaplama yapılmadan önce bunlar için ayrıca tedbirlerin alınmış olması gerekmektedir. Epoksi kaplama aynı zamanda sertleştirici bir kaplama olduğu için bu kaplama kısa sürede yapılmalı ve uygulamasının tarifine mutlaka uyulmalıdır.

epoksi zemin kaplama
epoksi zemin kaplama
3d epoksi zemin kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Uygulamalarının Kullanıldığı Alanlar

Başlangıçta Epoksi zemin uygulamasının kaplamasının kullanıldığı alanların çok geniş olduğunu söylemiştik. Hatta bu genişlik birbiriyle alakasız mekânlarda ve zeminlerde de kullanılmaktadır. Örneğin; gıda üretim tesislerinde kullanıldığı gibi, betonun aşınmaması için dayanıklılığının arttırılmasında da kullanılmaktadır. Havaalanlarında kullanılırken lokantalarda da kullanılmaktadır. Mutfaklarda, paketleme alanlarında kullanıldığı gibi elektrik santrallerinde de kullanılmaktadır. Steril odaların oluşturulmasında kullanıldığı gibi, dersliklerde kafeteryalarda ve hasta odalarının sterilizasyonunda da kullanılmaktadır. Dolayısıyla kullanım alanı hem birbiriyle çok zıt alanlar, hem de kullanılabilecek neredeyse bütün alanların zemin kaplamalarında kullanılmaktadır. Bu durumda Epoksi kaplaması hakkında şunu söyleyebiliriz, Epoksi uygulamasının dayanıklılığı yaşamın bütün alanlarında, İnsanın hareketli olduğu bütün alanlarda, hem dayanıklılığının güçlü olması hem sağlıklı olması sebebiyle en fazla tercih edilen ve kesinlikle tercih edilmesi gereken bir zemin kaplama uygulaması olduğunu söyleyebiliriz. Epoksi kaplamaların neredeyse, kullanılamayacağı hiçbir alan bulunmamaktadır. Bu da tek başına Epoksi zemin kaplamasının hem çok teferruatlı bir içeriğe sahip olduğu, hem de geniş uygulama alanı olduğunu göstermekte, hem de yaşamı kolaylaştıran ve uzun vadeli tasarruf sağlayan bir zemin kaplama olduğunu söyleyebiliriz.

Epoksi zemin kaplama uygulamasının diğer bir özelliği de kullanıldığı alanlarda zemini ve yapıyı koruduğu gibi, o mekânda bulunan ister üretim malzemeleri, ister gıda malzemeleri, isterse zemin içinde bulunabilen her şeyin de aynı zamanda korunmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla Bu da Epoksi zemin kaplamalarının ne kadar geniş kullanım alanı olduğunu ve mutlaka her yerde kullanılması gerektiğini ve tercih sebebi olması gerektiğini göstermektedir.

Epoksi Zemin Kaplamada Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Epoksi Zemin kaplatmaya karar verdikten sonra kullanılacak zemin kaplama malzemesinin kullanılacağı alana göre dikkatle seçilmesi gerekiyor. Zemin kaplama, zeminler için kullanıma dayanıklı olması, uzun süreli kullanım sağlaması, kaygan olmaması, temizliğinin kolay yapılabilir olması gibi sebeplerle doğru seçimler yapılması konusunda önemli bir husustur. Yanlış uygulama yapılması gereksiz bir maliyet, boşa harcanan emek, üstelikte zaman kaybı olacağı için tüm bu olasılıkları en baştan yok etmek açısından kullanılacak zemin kaplama malzemesinin seçimi büyük oranda özen gösterilmesini gerektiren bir konudur. Son zamanlarda dayanıklılığı, epoksi zemin kaplama fiyatı, kolay uygulanması, desen ve renk seçeneğinin çok olması sebebi ile zemin kaplama da epoksi zemin kaplama oldukça fazla talep gören bir uygulama şeklidir.

Poliüretan Epoksi Kaplama Uygulaması

Epoksi ve poliüretan kaplama ikisi de son derece dayanıklı endüstriyel açıdan zemin kaplamalarında kullanılabilecek, en sağlam malzemelerdir. Ancak Epoksi ile poliüreten birbirinden biraz farklıdır. Birinde daha esnek bir yapı vardır, diğerinde ise çok daha sert geçirimsiz ve dayanıklılığı sağlayan madde vardır. Dolayısıyla bu durumda Epoksi zemin kaplama çok daha güçlü ve uzun süre sorun yaşamadan kullanılabilecek bir zemin kaplamadır. Bu nedenle ağır sanayide en çok kullanılan kaplama epoksi kaplamadır. Ancak poliüretan daha esnek ve yumuşak olması gereken durumlarda kullanılır. Çizilmeye ve darbelere poliüretan da çok dirençlidir. Aynı zamanda eksi 30 dereceye kadar dayanıklılığı vardır. Örneğin Poliüretan, soğuk hava depolarında, kullanılması daha fazla tercih edilmektedir. Ancak ikisinin de kimyasal maddelere karşı dirençliliği vardır, İkisi de o anlamda yüksek dirence sahiptir. Poliüretan kaplamalar daha çok gıda üretimi yapılan sektörlerde tercih edilmektedir. Epoksi ise sülfürik asitin bulunduğu ve kullanılabildiği alanlarda daha çok tercih edilmektedir, çünkü Epoksi kaplamanın dayanıklılığı sülfürik asite karşı da son derece dirençlidir. Poliüretan ve Epoksi kaplamalar kullanıldıkları alanların en dayanıklı kaplama özelliğine sahip olanlarıdır.

Bilgi için Form Doldurun!