Epoksi Boya

Epoksi Boya Nedir?

Epoksi boya, içeriği itibari ile kimyasal bir reçinedir. Kuruması gerçekleştikten sonra gerek fiziksel gerek kimyasal tüm etkilere karşı dayanıklı bir hale dönüşür. Çoğunlukla kullanım yeri zemin kaplama işlemlerindedir. Masa, zemin ve dekorasyon araçlarında sık sık kullanılır. Epoksi boya kullanımı dekorasyon dünyasında da ayrı bir renk katmıştır. Sağlam bir malzemeye sahip olmasının yanı sıra istenilen tasarımda zemine uygulanmasıyla hem bir kolaylık hem de şıklık yaratır.

Epoksi Boya Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Epoksi boya kullanımı daha çok zemin kaplama olarak nitelendirilse de istenilen tasarımların uygulanmasında ve yüzeye yansıtılmasında ileri derecede uyum kazandırır. Bu açılardan zemin kaplama denildiğinde alternatifsiz epoksi boya değişmez üründür. Diğer taraftan başarılı uygulamalarla dekorasyon açılarından da kullanım oranında artışlar meydana gelmiştir.

Epoksi Boya Fiyatları

Epoksi boya kaliteli kullanımı ile en iyi sonuca ulaşmanız olanak sağlayan profesyonel ürün grubu içerisinde yer almaktadır. Geniş bir kullanım alanının bulunması sayesinde sorunsuz bir kullanıma imza atabilirsiniz. Yalıtım ve kaplama çalışmalarınıza da olanak sağlayan bu ürün ile verimli bir çalışma yapabilirsiniz. Epoksi boya fiyatları ekonomik olması ile de ön plana çıkıyor. Bu sayede daha güvenilir bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz. İstediğiniz zeminde güvenilir bir kullanım imkanı suna epoksi boya içerdiği özel formül ile uzun süreli kullanım avantajını da beraberinde sunuyor. Fiyatının ekonomik olması ve içeriğinin zengin olmasıyla ilgili alanın daha kaliteli olmasına imkan verebilirsiniz.

Epoksi Boya Uygulaması

Epoksi boya kimyasal bir reçine olup; uygulanan yüzeyde nemden, sudan, sıcaklıktan, darbeden etkilenmeyen ve ömürleri uzun uygulamalardır. Hijyenik, toz tutmayan, anti bakteriyel ortamlar sağlayan özellikleri vardır. Genelde spor salonlarında, okullarda, fabrikalarda, otoparklarda, hastanelerde ve laboratuvarlarda kullanım oranı yüksektir. Kolay temizlenme özelliğinden dolayı kişisel zevkler doğrultusunda birçok renge de sahiptir.

Epoksi Uygulamasının Özellikleri

Konu epoksi zemin kaplama olunca ekonomik artılarının yanı sıra temizleme özelliği de dikkat çekici bir haldir. Epoksi zemin kaplamada kimyasal ve fiziksel açılardan son derece yeterlidir. İçeriği itibari ile kapasitesi yüksektir. Estetik görsellik yaratması açısından da kalite bazındadır. Her türlü iç ve dış olumsuzlukları önleyici özelliktedir. Yapışma durumu kolay ve tam anlamıyla olduğundan kullanım alanları da yüksek olmaktadır. Yaşamın her alanında kullanılabilme özelliği taşır. Sektörel anlamda her işletmede kullanılabilir. Sağlığa zararlı hiçbir özelliği yoktur. Epoksi kaplamalarla alanlarda toz faktörünün en asgariye indirilmesi, sıvı emiliminin sağlanması, kolay temizlenme özelliği, bakteri oluşumunun önlenmesi en etkili özellikleridir. Doğru usta ve doğru işlemler yapıldığı takdirde epoksi uygulamasında sağlığa zararlı herhangi bir nokta söz konusu bile değildir. Eğer usta doğru seçilmezse zemine ya da alana zararı büyüktür. Hatalar kuşkusuz olabilir ancak bu hatalarda rahatlıkla düzeltilebilir. Detaylı bir araştırma, profesyonel bir ekiple ortaya çıkacak görüntü size sadece hijyenik ve estetik bir ortama hoş Geldiniz diyecektir.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi kaplama temizlenmesi kolay ve bir o kadar da toz tutma özelliği olmayan bir zemin kaplamasıdır. Dayanıklılık özelliği de ayrı bir detayıdır. Uygulama sonrasında zemin parlak ve pürüzsüz hale gelir. Coating zemin kaplaması sonrası 1 günlük dinlenmeden sonra kullanıma hazır hale gelir. İlaç fabrikaları, tekstil fabrikaları, gıda tesisleri, otomotiv sektörü bu uygulamaları tercih eden alanların başında gelir.

Epoksi kaplaması; kirlenmelere, sürtünmelere, yağlanmalara ve tüm dış etkenlere karşı koruyucu özellikte olan işlemlerdir. Malzeme itibariyle kimyevi olması kuvvetli yapışkanlık halinin olması etkili olmasını sağlayan özelliğidir. Özellikle inşaat sektöründe bol miktarda kullanılır. Epoksi reçine olarak bilinir ve öncesinde kıvamı bal gibidir. Tahtalar, beton ve çelikler yapıştırılır. Ve anında sertleşir. Epoksi kaplamasında uzman ve deneyimli ekipler önemli noktadır. Epoksi boya ile yapılmış bir zemin parlaktır. Özellikle görsellik payı yüksek oranlarda olduğundan beğeni yüksektir. Yapılan işlemin ekonomik olması, hijyenik olması, dekoratif olması, ortamı farklı kılması, darbelere dayanıklı olması, kolayca temizlenebilmesi, kolay uygulanabilmesi, tamirinin kısa olması avantajları arasındadır.

Epoksi Boya Neden Kullanılır?

Epoksi boya uygulaması kaliteli bir epoksi reçine kaynaklı olduğundan sonuç kaliteli olmaktadır. Bu sebeple özellikle iş yerlerinde sık sık tercih edilir. Epoksi boya aynı zamanda dekoratif bir tasarıma da imza atabilme özelliği taşıdığından harika bir zemin kazanılır. Kolay ve hızlı uygulama şansı olduğundan da hastane ve okullar için biçilmiş kaftan özelliğindedir.

Epoksi boya kullanımı faydaları arasında mekânın güzelleşmesi açıkçası önem taşıyan ilk faktördür. Zira epoksi ile özellikle renk scalasında özgür seçim olması sadece mekânın güzelleşmesi değil, tarza uygun bir görsellik kazanılması demektir. Uzun süreli kullanım da kullanıcı için tasarruf yapmasında etkendir.

Epoksi Boya Kullanmanız İçin Sebepler

Epoksi boyanın en önemli özelliği uygulamasının kolaylığıdır. Uygulanacak yüzeyin iyice temizlenmesi yeterlidir. Hiçbir şekilde kir, pas gibi durumlar olmaması gerekir. Daha sonra astar uygulaması yapılır ve epoksi boya aşamasına geçilir. Dayanıklılık özelliği vardır ki; darbelerden, aşınmalardan, kimyasallardan etkilenmez. Bu nedenle de başta okullar olmak üzere hastanelerde, laboratuvarlarda sıkça tercih edilir. Kolay temizlenme özelliğine sahiptir. Bu da hijyenik olması demektir. Mekâna dekoratif bir hava ve şıklık kazandırır. Kullanım ömrü de uzun olduğundan tercihlerde ön sıralardadır.

Epoksi Boya ve İşinin Uzmanı

Epoksi boyanın uygulaması her ne kadar kolay görünse de işinin uzmanı tarafından yapılması önem taşır. Mutlaka konusunda uzman ustalarla çalışılmalıdır. Sonuç itibariyle epoksi kimyasal bir malzemedir ve karıştırma esnası ve uygulanma aşaması önlemler alınması gereken anlardır. Küçük detaylar bu işte önem taşıdığından epoksi kaplaması profesyonel ustalara teslim edilmelidir.

Farklı Epoksi Uygulamaları

Epoksi uygulamaları tercih edilen betonun türüne ve tabi ki kullanım amacına bağlı olarak farklılık gösterir. Genel bir epoksi boya uygulaması için öncelikli yapılması gereken ilgili zeminin hazırlanmasıdır. Gerekli temizliği ve astarı yapıldıktan sonra epoksi boyama işlemine geçilir. Bundan sonrası artık işin uzmanına kalmıştır. Epoksi yapıştırıcısı diğer yapıştırıcılarla kıyaslandığında daha yavaş kuruduğundan çok daha kuvvetli ve dayanıklıdır. Çünkü içeriğinde hızlandırıcı bir madde yoktur. Bu da özellikle endüstriyel alanlarda artı bir özelliktir. Denizcilik sektöründe bu uygulama sık kullanılır.

Epoksi Toz Boyalar

Epoksi toz boyalar kimyasal dayanmalara karşı üstün bir performansı vardır. Yapışma özelliğinin yüksek oranlarda olması dekoratif amaçlı kullanımlarda artış sağlar. Epoksi bazlı toz boyalar hem renk hem parlaklık açısından çok çeşitli yerlerde uygulama sağlar. Sadece dış cephelerde çok fazla önerilmez. Mağaza rafları, ofis mobilyaları, laboratuvarda bulunan ekipmanlarda kullanılarak fark yaratılabilir.

 

 

 

Bilgi için Form Doldurun!